Traditionalul concert de Colinde !

Viața parohiei Decembrie 23, 2015

Luni 21 decembrie 2015, începând cu ora 10, în holul central al Spitalului  Municipal de Urgență Pașcani a fost organizat, de către biserica spitalului, o activitate artistică,  culturală și misionară deosebită cu ocazia sărbătorii Nașterii Domnului. Concertul de colinde a fost deschis de către preotul spitalului Gigi-Daniel Ioan cu o introducere în atmosfera sfântă a sărbătorilor Crăciunului, dar și cu un mesaj de binecuvântare pentru personalul medical și administrativ al spitalului. La eveniment au concertat orchestra “Plaiuri Pașcănene” de la Clubul Copiilor din municipiul Pașcani, dirijată de profesor Gheorghe Arșinel, corul Asociației “Șansa 2010”, coordonați de doamna profesoară Mihaela Spiridon și corala “Învierea” a Protopopiatului Pașcani, dirijată de preotul Florin Călărașu.  Timp de o oră și jumătate audiența, foarte numeroasă, a primit cu bucurie mesajul evenimentului. La final, părintele protopop  Pavel Postolachi a explicat importanța și rolul colindelor în aceste timpuri, iar domnul director al spitalului Costică Pânzaru, a mulțumit organizatorilor pentru acest eveniment săvârțit  în spital și pe finalul evenimentului a elogiat   câteva cadre medicale care s-au remarcat pe parcursul anului 2016. Mulțumim Lui Dumnezeu pentru aceste clipe și nădăjduim să avem sănătatea pentru a ne întâlni și anul viitor cu astfel de manifestări! Dorim întregului personal medical Sărbători cu multe împliniri!