Veșnică să fie pomenirea părintelui Ioan Sandu!

Viața parohiei Decembrie 4, 2015

Astăzi, în jurul orei 16.30, a trecut la veșnicie venerabilul preot Ioan Sandu de la parohia Joldești, Protopopiatul Botoșani. Plecarea lui, din lumea aceasta, s-a întâmplat după o perioadă lungă de suferință pe un pat al spitalului din municipiul Pașcani. L-am cunoscut ca pe un părinte deosebit, blând, smerit, iubitor de oameni și de frumos, un preot care a făcut din preoție un ideal și nu un scop.  În cele câteva sfinte Liturghii, slujite împreună la biserica spitalului, părintele Ioan Sandu a demonstrat faptul că, smerenia înalță, suferința vindecă, iar harul le împlinește pe toate îndemnând permanent pe toți cei cunoscuți la nădejde în Inviere.  După aproximativ trei luni, petrecute într-o "chilie" a suferinței din secția de îngrijiri paliative a spitalului din Pașcani, părintele Ionică, așa cum l-au cunoscut cei apropiați, se pregătește pentru întâlnirea cu Hristos, iar plecarea lui spre veșnicie este în credința Invierii! Despre răsplata lui pentru viața trăită rămâne să aflăm și, poate chiar să vedem, la Învierea cea de obște, însă noi, cei care l-am cunoscut nu ne rămâne decât să-l pomenim la sfintele slujbe și să ne rugăm pentru sufletul lui!  Colectivul secției de îngrijiri paliative împreună cu preotul slujitor al spitalului transmite familiei îndoliate Condoleanțe!   Dumnezeu să-l odihnească în pace!

pr. Gigi-Daniel Ioan