De-ale Postului

Viața parohiei Noiembrie 16, 2014

A debutat de puţin timp Postul Naşterii Domnului. Dulce, uşor înfrigurat cu nori prevestind zăpadă.

Dragilor,

Ne alăturăm gândurilor dumneavoastră cu speranţa că această nouă perioadă de post va aduce ceva. O schimbare, pace, bucurie, altceva sau poate acelaşi ceva care vă bucură.

În duminicile de până la praznicul Naşterii Domnului organizăm cateheze pe tema Sfintei Euharistii, adică a Sfintei Împărtăşiri, fiindcă suntem într-o perioadă extrem de interesantă pentru formarea noastră spirituală şi avem şi prilejul Anului omagial euharistic (detalii pe acest link: blog).

Joi seara, 20 noiembrie 2014, ne rugăm împreună la vecernia Ovideniei, iar vineri ne bucurăm de prima dezlegare la mâncare dulce de peşte.

Sâmbătă, 22 noiembrie 2014 ne vom întâlni cu prilejul vizitelor pastorale.

Duminică, 30 noiembrie 2014 vom celebra cei 12 ani de existenţă a parohiei şi vom crea o legătură între Ziua Naţională bisericească şi Ziua Naţională civilă - 1 decembrie.

În ziua de 2 decembrie 2014, începând cu ora 12, vom poposi vreme de un ceas în Căminul Cultural Girov (noul cămin din centru) pentru conferinţa: Sfinţenie şi jertfă pentru credinţă şi neam: Sfântul Constantin Brâncoveanu, susţinută de părintele Dr. Nicolae Coşofreţ şi organizată prin Frăţia Ortodoxă a Tinerilor Giroveni "Acum!" alături de Şcoala Gimnazială "Prof. Gheorghe Dumitreasa" Girov, prin implicarea doamnei director Florentina Molcăluţ şi a domnului profesor Vasile Ciubotaru (detalii pe acest link: facebook Acum)

Ne revedem cu drag de ziua hramului în ajun, la vecernie şi sâmbătă, când vine Moş Neculai cu daruri (programul lunilor noiembrie şi decembrie 2014 pe blog).

Nu uităm de Taina Sfântului Maslu şi de colinde. Nici de pregătirile pentru cele trei zile ale prăznuirii Naşterii Domnului. Încercăm să nu uităm de nimeni şi de nimic. Vom întregi şi misiunea filantropică prin vizite la vârstnici şi la suferinzi, cât şi la familiile cu copii mici. Ne vom implica în acţiunile Pro Vita ale Protopopiatului PIatra-Neamţ (detalii pe blogul Pro Vita). Ne vom vedea şi pe TV. Ne vom auzi şi la radio. Ne vom regăsi şi în ziare.

Vă vom oferi pe site, pe blog şi pe pagina de facebook reţete tradiţionale originale din Girov pentru perioada sărbătorilor de iarnă.

Să fiţi plini de viaţă şi să ne revedem înaintea potirului lui Hristos, Cel care ne uneşte pe toţi!