Seară de rugăciune şi pelerinaj în Poieniţa

Viața parohiei Septembrie 1, 2014

Evenimentul în imagini (Galerie foto)

Crucii Tale ne închinăm, Hristoase, şi Sfântă Învierea Ta o lăudăm şi o slăvim! (din Cântările Sfintelor Paşti)

Peste 400 de credincioşi au participat duminică, 31 august, într-un frumos cadru natural, la sfintele slujbe prilejuite de aducerea în Parohia Poieniţa a unui fragment din lemnul Sfintei Cruci pe care a fost răstignit Mântuitorul Hristos.

Crucea de argint a fost adusă de la Mănăstirea Miclăuşeni în jurul orelor 17ºº, fiind însoţită de două maici. Acest odor de o inestimabilă valoare a fost dăruit mănăstirii în anul 1841, de către vornicul Alecu Sturza-Miclăuşanu şi soţia sa, Ecaterina. Aici sunt păstrate fragmente din moaştele a 14 sfinţi (Sf. Ap. Andrei, Sf. Ap. Iacob cel Mic, Sf. Ap. Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan, Sf. Mari Mucenici Dimitrie, Gheorghe, Pantelimon şi Iacob Persul, Sf. Mucenici Mina, Elefterie, Trifon şi Haralambie, Sf. Muceniţe Varvara, Marina şi Parascheva), precum şi câteva aşchii din lemnul Sfintei Cruci pe care a fost răstignit Mântuitorul Hristos.

Seara de rugăciune a început cu intonarea Acatistului Sfintei Cruci, urmat de slujba Vecerniei cu sobor de preoţi şi s-a încheiat prin rostirea mai multor rugăciuni de mulţumire şi de dezlegare.

În cuvântul său P.C. Pr. Protopop Pavel Postolachi a subliniat importanţa rugăciunii în viaţa noastră şi rolul mijocitor al sfinţilor în lucrarea de mântuire a oamenilor, vorbind de asemenea despre puterea de viaţă dătătoare a Sfintei Cruci.

Special pentru acest eveniment a fost pregătit şi un număr special al publicaţiei parohiale “Viaţa Creştină”, dedicat Sfintei Cruci.

Osteneala credincioşilor a fost “răsplătită” la finalul întâlnirii cu iconiţe, colăcei şi sărmăluţe.

În jurul orelor 22ºº, după ce toţi cei prezenţi s-au închinat, Sfânta Cruce a părăsit parohia noastră, lăsând în sufletele credincioşilor acel sentiment unic de bucurie şi de mulţumire pe care doar rugăciunea îl naşte.

Mulţumirile noastre se îndreaptă acum către toţi cei care s-au ostenit cu organizarea acestui eveniment: enoriaşii parohiei, Primăria comunei Vânători, dar şi toţi cei care ne-au susţinut în acest demers.

Mulţumim Preacuvioasei Maici, Stavr. Mihaela Stroescu, stareţa Mănăstirii Miclăuşeni.

Mulţumiri speciale părinţilor slujitori: Pr. Protopop Pavel Postolachi, Pr. Florin Călăraşu (parohia Adormirea Maicii Domnului - Paşcani), Pr. Romeo Vitel (parohia Sireţel), Pr. Vasile Roşu (parohia Vânători), Pr. Vasile Stejar (parohia Hârtoape), Pr. Ioan Strilciuc (parohia Criveşti), Pr. Ionuţ Muraru (parohia Slobozia), Pr. Sorin Luca (parohia Bursuc), Pr. Marius Ştefan (parohia Găneşti), Pr. Ciprian Hapliuc (parohia Brăteşti), Diac. Daniel Dimitriu Sirghie.

Pr. Marius-Ionuţ Tabarcea

Evenimentul în imagini (Galerie foto)