Proiecte misionar-educative desfăşurate de Parohia Chintinici şi Liceul Teoretic Roznov

Viața parohiei Aprilie 17, 2014

În cursul săptămânii „Şcoala Altfel”, dedicată activităţilor extraşcolare, la nivelul Liceului Teoretic Roznov, în parteneriat cu Parohia Chintinici (Roznov) s-au desfăşurat trei proiecte educaţionale „În căutarea satului de altădată”, „Cercul de pictură religioasă Trepte spre lumină” şi „Revista Liceului Roznov, Vârsta Inocenţei”.

În cadrul  proiectului „În căutarea satului de altădată” mai mulţi elevi au fost invitaţi a-şi cunoaşte tradiţiile şi istoria locală, vizitând muzeul etnografic Casa Bunicilor din Chintinici.

Proiectul „Trepte spre lumină” (ediţia a IV-a) a constat în pictarea unor icoane pe sticlă şi realizarea unor imagini religioase pe hârtie de către elevi din ciclul primar, sub atenta supraveghere a pictorului bisericesc Nuţa Liche, Profesor de religie la liceu. Activitatea s-a încheiat cu susţinerea unui recital de poezii şi cântece religioase în sala de festivităţi a liceului, apoi cu expoziţia de icoane. La finalul programului, elevilor participanţi li s-au înmânat diplome şi pachete cu dulciuri. Directorul Liceului a felicitat participanţii pentru clipele emoţionante trăite şi i-a încurajat să continue această frumoasă tradiţie în spaţiul şcolii.

Proiectul „Revista Liceului Roznov, Vârsta Inocenţei” a urmărit culegerea, analiza şi organizarea materialelor în vederea publicării acesteia. Revista oglindeşte întreaga activitate şcolară şi extraşcolară a elevilor şi cadrelor didactice din cadrul Liceului Roznov. Este al cincilea an consecutiv de când parohia Chintinici se implică efectiv în machetarea şi editarea acestei reviste.

Activităţile s-au înscris în cadrul parteneriatului şi a bunei colaborări ce există la Roznov între cele două instituţii Şcoală şi Biserică, fiind coordonate de Prof. religie Nuţa Liche, de Prof. înv. primar Alina Vasile, de Pr. dr. Iulian Vasile şi Directorul Liceului Roznov, Prof. Oana Ilarie.

Osteneala zugrăvirii unor chipuri sfinte în Cercul de pictură religioasă, momentele de poezie şi cântec religios, aplecarea către tradiţiile cultural-spirituale ale ţăranului român din această zonă au definit activităţile şcolare ale elevilor drept adevărate rugăciuni şi jertfe dăruite Bunului Dumnezeu. În acest sens, Săptămâna Altfel a devenit Săptămâna Mare pentru spaţiul didactic şcolar al acestei perioade. Prin aceste evenimente parohia încearcă să exploreze şi să pună în lumină cultura şi tradiţia fiecărei comunităţi locale şi să susţină efortul creator al copiilor şi tinerilor.