Frumuseţea hramului !

Viața parohiei Ianuarie 9, 2014

De nouă ani  de zile, în municipiul Paşcani, şi-a făcut tot mai mult simţită prezenţa lucrătoare prin ocrotirea unei biserici, un sfânt, care prin atitudine şi chemare ne îndeamnă spre pocăinţă, Sfântul Ioan Botezătorul, ocrotitorul bisericii Spitalului Municipal de Urgenţă Paşcani.  Aşadar începutul de an marchează o mijlocire intensă pe care Sfântul Ioan Botezătorul o face în aceste zile de început, pentru locuitorii oraşului Paşcani şi, în mod special, pentru cei care sunt bolnavi pe patul de suferinţă al spitalului şi pentru personalul medical lucrător în spital, Sfântul Ioan Botezătorul fiind şi ocrotitorul spitalului. Şi anul acesta evenimentele au debutat încă din ziua de Bobotează când a fost săvârşită Sfânta Liturghie în sfânta biserică, urmată apoi de slujba de sfinţire a Aghiasmei Mari, la care au participat cadre medicale, credincioşi din oraş şi rude ale bolnavilor. În seara de Bobotează s-a săvârşit în sobor slujba privegherii Sfântului Ioan Botezătorul marcată prin slujba Vecerniei şi a Litiei la care au participat preoţi din oraş şi din zona municipiului Paşcani şi a Târgului Frumos. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de părintele protoiereu Pavel Postolachi.  În final, în calitatea de gazdă, am mulţumit părinţilor rugători, care în ciuda unui program intens avut de sărbători, au fost prezenţi la chemarea bisericii din incinta spitalului şi tot în calitate de gazdă domnul director al Spitalului Municipal de Urgenţă Paşcani, doctorul Costică Pânzaru a adresat un cuvânt deosebit de impresionant referitor la rolul şi importanţa bisericii în spitalul din Paşcani.  Pe lângă participarea credincioşilor din oraşul Paşcani am avut onoarea, de a fi în mijlocul nostru domnul Neculai Răţoi, domnul Grigorie Crăciunescu, membrii ai Parlamentului României, domnul Dumitru Pantazi, primarul municipiului Paşcani şi domnul Gică Zanet, administrator al oraşului. Slujba privegherii s-a încheiat cu o activitate filantropică desfăşurată în spital de 10 voluntari care au împărţit, unui număr de 200 de pacienţi, pachete cu fructe şi apă plată. A doua zi, de sărbătoarea Sfântului Ioan Botezătorul, a fost săvârşită slujba Utreniei, slujba Acatistului, Sfânta Liturghie şi pomenirea celor adormiţi. La slujba Sfintei Liturghii au fost prezenţi pacienţi creştini spitalizaţi şi deplasabili, rude ale acestora şi personal medical din spital.   Imagini surprinse la hramul bisericii puteti vizualiza la sectiunea Albume fotografii. Toţi cei prezenţi s-au bucurat de o atenţie din partea bisericii la sfârşitul slujbei. Ţinând cont de faptul că, biserica noastră nu are statut de parohie, iar organizarea a trebuit să o facem prin sprijinul credicioşilor, dorim să mulţumim tuturor pentru sprijin şi susţinere în activităţile pe care le desfăşurăm şi-l rugăm pe Hristos Doctorul să-i binecuvinteze pe fiecare pentru jertfă!                                                                                                                                                                                                                                                                                               La Mulţi Ani de la Dumnezeu!