Tabăra de vară ”Copii și bucurii”, Comuna Țuțora, jud. Iași, 18- 21 august 2016

Viața parohiei August 24, 2016

În perioada 18- 21 august 2016, în parohia ”Nașterea Maicii Domnului” Țuțora, Protopopiatul 2 Iași, sub auspiciul Departamentului pentru tineret al Centrului Eparhial Iași și în colaborare cu Primăria Comunei Țuțora prin dl. Primar Cristinel Albu (care a sprijinit material și financiar această acțiune), s- a desfășurat Tabăra de vară cu titlul ”Copii și bucurii”. Au participat 58 de copii și 10 tineri voluntari din cele trei sate ale comunei Țuțora, anume din parohiile Țuțora, Oprișeni și Chiperești, care au fost organizați de către 10 tineri coordonatori voluntari, elevi și studenți membri ai ATOR și ASCOR Iași în frunte cu Ana Maria, totalul celor prezenți fiind de circa 80 de persoane.Pe parcursul celor 4 zile, copiii din Oprișeni și Chiperești au fost transportați la Țuțora zilnic de către microbuzul Primăriei, toți participanții primind o masă caldă la amiază servită în Casa de prăznuire din Țuțora, precum și multe gustări și răcoritoare dimineața și după amiaza. Totodată, în Biserică, în Praznicar, în Școală, în Sala nouă de sport și pe Terenul de sport au avut loc o serie de activități zilnice cum ar fi: înviorarea de dimineață, filme educative, religioase cu dezbateri și comentarii, ateliere de creație: sport, abilități practice, muzică, teatru, dans, jocurile olimpice, vânătoarea de comori, etc. În a doua zi a fost invitat și dl. Prof. Georgel Hariton, fiu al satului Țuțora, artist al Filarmonicii Modova Iași, care a vorbit copiilor despre educația muzicală.În ultima seară de tabără a fost prezentat un spectacol în care copiii au arătat comunității ceea ce au învățat pe parcursul zilelor petrecute împreună, apoi a avut loc un foc de tabără, lansări de lampioane în văzduh și în final o mini discotecă în aer liber, cu o eliberare extraordinară de bucurie, voie bună, entuziasm și veselie.În fiecare zi de tabără s- au săvârșit Sfânta Liturghie, Rugăciunile de dimineață, de seară, Vecernia și Acatiste, copiii fiind direct implicați în citirile și cântările religioase. La sfârșitul taberei s- a desfășurat ultima sesiune în care a fost rulat un filmuleț rezumativ cu momentele principale din cele patru zile de tabără, a avut loc un Feed-back cu participanții, s- au oferit de către organizatori Diplome de participare și de excelență, iar în final, cei trei preoți implicați, Pr. Vasile Ciornovalic, pr. Florin Știrbu și Pr. Teofil Leuștean au rostit fiecare câte un Cuvant de încheiere. Mulțumind lui Dumnezeu și Maicii Domnului pentru toate cele bune primite în această tabără, toți cei prezenți și- au exprimat dorința vie de a reedita aceste activități în viitor, spre folosul lor sufletesc și trupesc.