Concert de colinde 2014 la Spitalul Municipal de Urgenţă Paşcani

Viața parohiei Decembrie 24, 2014

Ziua de 23 decembrie 2014 a reprezentat pentru personalul medical şi administrativ al Spitalului Municipal de Urgenţă Paşcani, un moment deosebit prin activitatea msionară şi socială desfăşurată. De mai bine de 10 ani, în preajma sărbătorilor de Crăciun personalul lucrător din spital se întruneşte în holul central al spitalului pentru a face un bilanţ al activităţii medicale, desfăşurate pe parcursul unui an, în această unitate medicală. Anul acesta, Biserica „Sf. Ioan Botezătorul” din incinta Spitalului Municipal de Urgenţă Paşcani a organizat un concert de colinde susţinut de grupul vocal Anima Fratres, alcătuit din studenţi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „D. Stăniloae” – din Iaşi. Evenimentul a fost deschis printr-un cuvânt de învăţătură adresat auditoriului de către preotul Daniel Ioan, făcându-se în felul acesta şi prezentarea programului ce urma a fi în desfăşurare. Momentul a fost unul emoţionant atât pentru personalul medical, dar şi pentru pacienţii creştini spitalizaţi reuşind să producă sensibilitate şi multă atenţie. La finalul concertului directorul spitalului, doctorul Costică Pânzaru a mulţumit tinerilor pentru concert adresând audienţei cuvinte emoţionante cu trimitere la sărbătoarea Naşterii Domnului. La final au fost nominalizaţi salariaţii care s-au evidenţiat în actul medical pe parcursul unui an, oferinduli-se diplome şi buchete de flori. Un număr de cinci voluntari ai bisericii spitalului au desfăşurat o activitate socială în mai multe secţii medicale din spital vestind astfel bucuria Naşterii Domnului pacienţilor spitalizaţi. Considerăm această activitate  o reuşită din punct de vedere misionar şi social, iar noi nădăjduim că Bunul Dumnezeu ne va dărui sănătatea de a desfăşura, şi în viitor, astfel de lucrări!  La Mulţi Ani!